Jesteś tutaj:
  2. O PRZEDSZKOLU

O PRZEDSZKOLU

Priorytetem działalności Przedszkola w Malechowie jest zapewnienie wszystkim wychowankom wszechstronnego rozwoju, bezpieczeństwa, akceptacji i poszanowania ich praw.

Nasze przedszkole:

• Uczy samodzielności.

Dziecko obserwuje świat wokół siebie i w taki sposób go poznaje. Bada zachowania innych i na tej  podstawie wykształca w sobie samodzielność i odpowiedzialność za samego siebie, a nauczycielki przedszkola umiejętnie podążają za każdym dzieckiem, wspierają je, ale nie wyręczają.

• Pokazuje, jak funkcjonować w grupie.

Przedszkole uczy zasad rządzących grupą jako całością i daje możliwość nabycia umiejętności współpracy z innymi. Dzięki temu przedszkolaki z Malechowa rozpoznają zachowania rówieśników i wiedzą jak reagować w określonych sytuacjach.

• Uczy dzieci nawiązywania kontaktów.

W przedszkolu dziecko musi poradzić sobie samo w kontaktach z rówieśnikami. Nauczyciele stwarzają dogodne sytuacje dla budowania więzi pomiędzy dziećmi. Uczą również rodziców, jak poradzić sobie ze stresem, związanym z "oddaniem" dziecka do przedszkola. Program adaptacyjny tego przedszkola skierowany jest zarówno do dzieci, jak i ich rodziców.

• Uczy współpracy.

Zabawa z rówieśnikami i wspólne wykonywanie zadań jest dla małego człowieka istotnym elementem rozwoju. Przedszkole stwarza doskonałe warunki do kształtowania w sobie umiejętności współpracy z innymi, uczy tolerancji i otwiera na świat. Ponadto dziecko w grupie staje się skłonne do kompromisów i potrafi dzielić się z innymi tak, aby obie strony odnosiły korzyści.

• Uczy posłuszeństwa.

Dzieci szybko przyzwyczajają się do wygody i są mistrzami w przekraczaniu granic cierpliwości dorosłych. Odpowiedni system motywacyjny przedszkola uczy przedszkolaki wykonywania poleceń, słuchania się starszych, podporządkowania się opiekunom, wykształca pożądane społecznie zachowania i postawy.

• Uczy odpowiedzialności.

Dziecko uczy się odpowiedzialności za siebie i innych. W przedszkolu wie, że musi pilnować zabawek, jeśli jest dyżurnym, gdyż po skończonej zabawie trzeba je wszystkie pozbierać i odłożyć na miejsce. W ten sposób dziecko wykształca w sobie umiejętność dbania o siebie i przedmioty, a tym samym kształtuje i utrwala w sobie zdolności bycia odpowiedzialnym.

• Stymuluje wszechstronny rozwój dziecka.

W przedszkolu dzieci przygotowują się do jakże trudnej nauki  czytania i pisania oraz ćwiczą pamięć poprzez zapamiętywanie wierszyków i piosenek. Uczestniczą w zajęciach plastycznych, śpiewają, występują w teatrzykach. Zajęcia te sprzyjają odkrywaniu zdolności twórczych dziecka i pomagają w rozwijaniu indywidualnych zainteresowań. Przedszkole zapewnia warunki do zdobywania nowych umiejętności i systematycznego pogłębiania wiedzy, gdyż umożliwia poznawanie świata przez samodzielne eksperymentowanie i badanie otoczenia.