Ratownik Medyczny w przedszkolu

W środę 15 listopada 2023r. gościem w naszym przedszkolu
był Adrian Kępiński, który jest Ratownikiem Medycznym.

To było nie tylko bardzo miłe, ale przede wszystkim niezwykle ważne spotkanie, w którym udział wzięły wszystkie grupy z naszego przedszkola.

Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanego Ratownika Medycznego było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania podstawowych czynności przy udzielaniu pierwszej pomocy
oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Na wstępie Pan Adrian pokazał dzieciom jak wygląda strój w którym pracuje na co dzień, wyjaśnił czym zajmuje się Ratownik Medyczny i
sprawdził wiedzę przedszkolaków nt. znajomości numerów alarmowych,
po czym udzielił najważniejszych informacji nt. udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Dowiedzieliśmy się w jaki sposób zgłosić wypadek, jakie informacje musimy podać dyspozytorowi, jak sprawdzić przytomność i tętno osoby poszkodowanej oraz ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej (tzw.bezpiecznej).
Przedszkolaki ćwiczyły na fantomie sztuczne oddychanie oraz masaż serca, po czym udały się na zewnątrz obejrzeć karetkę pogotowia od środka.

Pan Adrian zaprezentował wyposażenie karetki: sprzęty medyczne, nosze, włączył sygnał dźwiękowy, który zrobił na dzieciach ogromne wrażenie.

Spotkanie z Ratownikiem Medycznym było bardzo pouczające a zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się przez chwilę "małymi ratownikami".

Bardzo dziękujemy panu Adrianowi za ogromną dawkę wiedzy i bardzo ciekawe zajęcia.